Чому після афери з нафтою Курченка та ненадання коштів від продажу на потреби армії Пашинський досі очолює Комітет нацбезпеки і оборони ВР

Чому після афери з нафтою Курченка та ненадання коштів від продажу на потреби армії Пашинський досі очолює Комітет нацбезпеки і оборони ВР

За 4 роки війни чимало резонансних справ з’являлось в інформпросторі. Цікаво, що чим потужніше спалахувало суспільне обурення від чергової сенсації в політично-економічному просторі, тим швидше резонансна справа зводилась нанівець.

Скажімо, в 2015-му в ЗМІ практично зникає така важлива для країни тема як конфіскація нафтопродуктів Курченка з метою продажу та передачі коштів на потреби армії. Нагадаємо: олігарх з оточення Януковича втікає з України в березні 2014 р. Згодом були відкриті кримінальні провадження, що мали розслідувати незаконні дії службових осіб та керівництва компаній, підконтрольних Сергію Курченко. Доволі швидко в рамках одного з проваджень Печерський суд м.Києва  ухвалив заарештовані активи продати на відкритому аукціоні.

Проте ніякого аукціону не відбулось. Коли війна набула активної фази Іловайську та боїв за Донецький аеропорт, мало хто з активістів слідкував за дотриманням вимог законодавства, а влада завжди могла списати свою самодіяльність на надзвичайний стан. Отже, право на відповідальне зберігання і оперативне управління арештованих нафтопродуктів Приморський суд Одеси надав Державному підприємству «Укртранснафтопродукт». Зазначимо, що майно зберігалось на Одеському НПЗ, Херсонському НПК та на нафтобазі Василькова під Києвом. 15 жовтня 2014 року “Укртранснафтопродукт” документально зобов’язався передати одній з компаній групи “Фактор” – “Укройлпродукт” всі заарештовані в Херсоні “речові докази”, без аукціонів.

 

Нагадаємо, що “Укройлпродукт” фактично підконтрольний Сергію Тищенко – давньому другу голови Комітету Верховної Ради з питань національної безпеки і оборони Сергія Пашинського. Тоді, в розпал російської агресії, активи були продані за заниженою ціною, причому ані Збройні сили, ані принаймні бюджет не отримали коштів, що офіційно обіцяв міністр МВС Аваков. Всі отримані гроші нібито були витрачені на потреби держпідприємства, про що йдеться в аналітичній довідці СБУ: при офіційній реалізації нафтопродуктів “Укройлпродукту” в розмірі 400 млн грн, “Укртранснафтопродукт” придбало товарів і послуг у компанії Тищенко на 387 млн грн. Отже, (а был ли мальчик?) чи були гроші? Або ж курчінківське незаконно нажите безкоштовно перейшло в руки людини Пашинського?

 

В будь-якому разі, згідно документам нафтопродукти були продані “Укройлпродукт”, але за цінами, значно нижчими за ринкові. Наприклад, дизельне паливо за договором продавалося по 15 500 грн за тонну, в той час як в жовтні 2014 року середня ринкова ціна становила 18 540 грн / т. Бензин А-92 дістався “Фактору” по 16 800 гривень за тонну при середній ринковій ціні 20 900 грн. Бензин А-95 Євро – по 16 900 грн / т при середній ринковій вартості 21 020 грн / т. Відомо, що станом на весну 2015 р. згідно заяв СБУ збитки держави оцінювались в 250 млн грн або 10 млн дол за тодішнім курсом.

Про цю стару резонансну справу інколи згадували в 2016-му: в розслідуванні Дениса Бігуса, опублікованому на сайті “Бігус-інфо” –  “ Гроші від нафти Курченка поклали в банк друга Пашинського під 1 відсоток річнихhttps://bihus.info/groshi-vid-nafti-kurchenka-poklali-v-bank-druga-pashinskogo-pid-1-richnih, а також в “Українській правді” в 2017-му –“ Пашинський програв суд щодо оборудок із “нафтопродуктами Курченка”. Тоді повідомлялось, що Нардеп Сергій Пашинський остаточно програв суд щодо “захисту його честі, гідності та ділової репутації” у справі нафтопродуктів юного олігарха-втікача. Тоді ж нардеп Дмитро Добродомов (Секретар Комітету з питань запобігання і протидії корупції) звертався до НАБУ з вимогою провести розслідування щодо усіх учасників справи, причетних до “зникнення” “нафтопродуктів Курченка”, що завдала державі збитків у понад 250 млн грн. Проте далі сліди розслідування губляться і зникають у владних кабінетах.
Так чим закінчилось розслідування щодо привласнення націоналізованого майна, кошти від реалізації якого повинні були забезпечити знекровлену армію країни в неоголошеній війні з підступним сусідом?

Наразі відомо, що продовжуються юридичні бої за Одеський НПЗ, проте “чомусь” судді вкрай часто беруть відвід. (https://youcontrol.com.ua/catalog/court-document/75737275/ – 7.08.2018, https://youcontrol.com.ua/catalog/court-document/76174656/ – 31.08.2018 р. ). Курченківське ТОВ «Енергія і Газ Україна» подає апеляції, і справа за кримінальним провадженням 12014160020000076 від 24.02.2014 року тягнеться вже майже 5 років. Саме через ТОВ «Енергія і Газ Україна», що належить Empson Limited,  ВЕТЕК Курченка ( «Восточно-европейская топливно-энергетическая компания») свого часу купував Одеський нафтопереробний завод.

 

Отже, майже 5 років тривають розслідування і суди. Армія обіцяних міністром МВС коштів так і не отримала, лоббіст афери та одночасно голова Комітету Верховної Ради з питань національної безпеки і оборони Пашинський за скоєне не відповів і спокійно продовжує контролювати “оборону”. А тим часом більше 10 тисяч українців полягли на війні, обороняючи країну. Тож суспільство має спитати в Президента, Ген.прокуратури, СБУ, МВС – доки буде продовжуватись цирк резонансних “розслідувань” на крові українців?

 

 

 

 

 

 

 

Поділитися статтею