ДСНС в Одеській області порушила низку нормативів в гасінні Токіо-Стар / Заява прокурору Вихору

ДСНС в Одеській області порушила низку нормативів в гасінні Токіо-Стар / Заява прокурору Вихору

Вчергове звертаємось до прокурора Одеської області з приводу розслідування злочину – пожежі в готелі «Токіо Стар» в Одесі, що сталась вночі 17 серпня 2019 року, в результаті чого дев’ять людей загинуло та ще десять отримали тілесні ушкодження різного ступеня тяжкості.

Одразу ж після пожежі справа набула резонансу всеукраїнського масштабу. Але чомусь такого ж розголосу не мали аналогічна за трагічними наслідками пожежа в психдиспансері, що сталась 10 червня того ж року, та в якій загинуло 6 людей, а через день помер ще один постраждалий. Ця справа в інфопросторі пройшла майже непоміченою, і зараз вже ніхто не цікавиться, хто винен у тій страшній трагедії. Можливо, такий разючий контраст спричинений тим фактом, що не в кожній пожежі президент оголошує винного у Фейсбук.

Наразі минуло три місяці з дня пожежі в готелі «Токіо Стар». На даний момент зібрано достатньо фактів, щоб уникнути повторення трагічних подій в майбутньому. Наголошуємо на важливості проведення справжнього розслідування згідно процесуальних вимог, а не розслідувань та стрімкого винесення обвинувачень у соціальній мережі.

Що відомо про протипожежні заходи в готелі? У 2011 році МНС провело перевірку
і виявило багато порушень. Істотні вони чи ні, обговорювати немає сенсу, тому що в 2013 році готель був реконструйований, заново введено в експлуатацію ДАБК, а пожежна автоматика прийнята в експлуатацію МНС. Які б не були порушення в 2011, вони були усунені в 2013. В акті про причини виникнення пожежі від 17 серпня 2019 року пожежники пишуть: “Приміщення обладнані автоматичною пожежною сігналізацією … установками пожежогасіння, встановлено внутрішній водогін та пожежні кран-комплекти.”

Окремо акцентуємо на евакуації людей з готелю після виявлення пожежі. Евакуація була почата в 1.32 і закінчена незадовго до 1.47. Її проводив тільки персонал готелю. Сотні гостей були безпечно виведені швидше ніж за 15 хвилин. А тепер подивимося на дії пожежників. 1:32: МНС отримало виклик. Вони розпитували охоронця до 1.34. 1:36: виїхала перша авто. Всього 4 хвилини. За наказом МНС 1470, при сигналі “Тривога” пожежні зобов’язані виїхати за 40 секунд. 1: 38-1:39 прибули дві машини. Триста метрів до готелю пожежні їхали ще три хвилини. На відео Безпечного міста видно, як пожежний збігав назад в частину за інструментом з 1: 44-48 – швидше пожежного автомобіля. Окреме питання, чому інструмент забули. Наступні машини виїжджали до 1.50. Вони приїхали до готелю тільки в 1.59 – через 27 хвилин після виклику. 1:56: приїхала машина штабу. З’явилася якась організація дій. Пожежні зіткнулися з простою ситуацією. Готель не горючий. Пожежа, за офіційною оцінкою, був на площі в 200 кв.м. (Заява начальника ГУНП Беха на пресконференції 17 серпня). Реально, в 1.39 горіла тільки пральня та один номер поруч близько 50 кв.м. У коридорах не було вогню, був помірний дим (навіть він з’явився близько 1:47, через 9 хвилин після приїзду пожежників). Не було ні однієї з обставин, які ускладнюють гасіння (п.6.1 Статуту Дій оперативно-рятувальна складу). Пожежний резервуар, гідранти – все було в наявності, працювало. Порядок дії пожежних встановлений наказом МВС 340. Сім раз на різні лади в ньому повторюється одна фраза: насамперед, негайно, до всього іншого пожежні проводять евакуацію. Якщо немає підтвердження, що вийшли всі люди, пожежні зобов’язані перевірити всі приміщення.

Наведемо цитати зі Статуту:

Рятування проводитися одночасно з розгортанням сил та засобів для Гасіння пожежі.Якщо сил та засобів недостатньо для одночасного рятування та Гасіння, основні зусилля зосереджуються на рятуванні, п.4.3.
Основними засоби рятування є Виведення людей у ​​супроводі пожежних, коли шляхи
евакуації задимлені, п.4.5.
У разі наявності інформації відносно наявності людей, яких пожежники не можуть знайти, ретельно перевіриті всі приміщення, п.4.7.
Відповідальнім за евакуацію є особисто КГП (керівник Гасіння пожежі), п.9.4.

Пожежні зобов’язані були приступити до евакуації негайно після прибуття: 1.38-39.
Але пожежні стояли біля входу, поки співробітники готелю проводили евакуацію (допит охоронця Присяжнюка, гостя Градинар і багатьох інших). Дев’ять хвилин з 1:38 до 1:47 пожежники були зовні, поки охоронці готелю бігали і стукали в усі двері.
Ті, кого потім знайдуть загиблими, в той час були живі: тіла деяких знайшли в
коридорі, а ніхто з сотні допитаних гостей не бачив, щоб хтось падав під час масового виходу. Значить, вони вийшли з кімнат після закінчення евакуації в 1.47. За мінімальною оцінкою, вони були живі ще 9 хвилин після приїзду пожежників.
Тільки в 2.06 поліція оточила периметр. Після цього почалося гасіння. Пожежні
порушили масу норм. В результаті полум’я за годину поширилося на тисячу
метрів.

У відкритому доступі є аудіозапис радіорозмов ДСНС під час гасінні пожежі в готелі «Токіо Стар» («Паровоз») – https://www.youtube.com/watch?v=m625T9Xkk04&t=39s&.

1.32 – охоронець готелю дзвонить ДСНС
1.36 – перша машина виїжджає
1.38-39 – перша машина проїхала 300 метрів до готелю
1.39 “задимлення на другому поверсі. Зі слів охорони, в пральному приміщенні. Розвідка триває, проводиться евакуація.”

Насправді, пожежники приїхали секунди назад. Вони не проводять розвідку; всі допитані свідки (Присяжнюк, Градинар, інші) показали, що пожежники стояли біля входу. Евакуацію проводила охорона готелю. Розвідка почалася в 2.12.

1.43 “відкрите полум’я на площі 300 метрів. Сильне задимлення. Працює ланка ГДЗ (пожежних).”

Оцінка площі пожежі різко завищена. В 2.01, коли пожежа поширювався ще впродовж 18 хвилин, площа горіння заявлена в ті ж 300 метрів. Навіть в 3.35, коли вогонь максимально поширився, ним було охоплено 10 номерів – разом з пральнею, близько 100 кв.м.

Задимлення в цей час було помірним, всі гості спокійно залишали приміщення до 1.47.

1.44 “люди евакуйовані? Є постраждалі?”

Оператор ставить стандартне запитання. Вона знає, що за статутом оперативно-рятувальної служби, починати потрібно з евакуації.

“За моєю інформацією, всі люди встигли вийти”.

Пожежний Уран-201 уникає відповіді. Він відмовляється прямо сказати, що пожежники не перевірили приміщення.

1.45-46 “зрозуміло, що люди не всі вийшли? Люди є в готелі?”

Оператор розуміє, що пожежний ухиляється від відповіді, і ставить ще більш чіткі питання.

1.46 “люди в готелі є!”

Пожежний змушений чітко відповісти диспетчеру. Вісім хвилин після приїзду пожежників, люди не евакуйовані. До евакуації і зараз не приступають.

2.01 “площа пожежі 300 метрів, ствол Б працює по даху. В приміщенні працює 3 ланки ГДЗ з пошуку людей.”

Через 18 хвилин, працює тільки один ствол. Можливо, що слова пожежного щодо трьох пошукових відділень не відповідало дійсності. Двоє охоронців готелю простукали всі номери, частина двічі, з 1.32 до 1.47. Пожежникам потрібно більше часу, щоб зазирнути в кожен номер, але 9 (ланка – мінімум, троє) або більше пожежних могли пройти двісті номерів за кілька хвилин.

2.04 “з другого поверху врятовано трьох чоловік”

Перші люди евакуйовані через 26 хвилин після прибуття пожежних. Ймовірно, ці гості вийшли самі. Жоден з допитаних гостей не дав свідчень, що його вивели пожежники.

2.06 “швидкі спрямовані до місця. Швидкі спрямовані не відразу.”

Швидка приїхала через 34 хвилини після дзвінка в ДСНС.

2.08 “працює три ланки ГДЗ. Перший поверх перевірено – людей не виявлено. Продовжуються пошуки на другому.”

Пожежники не збільшують кількість рятувальників. І без того невеликі сили розпорошені на перший поверх, де пожежі не було.

2.09 “три стволи Б на горищі, 1 на другому, 1 готується”

Через 37 хвилин після виклику, задіяно тільки 4 ствола.

2.12 “Пішов в розвідку. Розборка покривлі”.

Через 40 хвилин після виклику, пожежники починають розвідку. Вона повинна була бути проведена першою дією, і вже на її підставі повинна була проводитися евакуація.

Тільки зараз пожежні почали розбирати покрівлю. Саме тому, що вони не зробили цього відразу (як вимагає статут), вогонь поширився.

2.13 “площа пожежі встановлюється”

2.14 “прибула автодрабина ДПРЧ-3”

Через 42 хвилини.

2.16-17 “норма-3, приймаю керівництво пожежею на себе”

Тільки зараз зроблено перше, що повинно було бути зроблено при прибутті пожежних – у всього хаосу з’явився керівник (КГП – керівник Гасіння пожежі).

2.20 “площа горіння 400 метрів”.

Маленька пожежа у пральні продовжує поширюватися через 50 хвилин після виклику пожежних.

2.21 “створено штаб, дві оперативні дільниці”

КГП знадобилося цілих 5 хвилин для формування штабу. Згідно відео “Безпечного міста”, штабна машина приїхала за 25 хвилин до того.

2.23 “необхідно знеструмити дроти трамваїв.”

2.31 “ЛЕП трамваїв вимкнули, зі слів диспетчера”

До цього моменту, пожежники не могли ефективно працювати. Минуло 59 хвилин після виклику.

Несвоєчасне створення штабу та обрання КГП суттєво вплинуло на розповсюдження вогню та посилення локального вогню, що вилилось у більш масштабну пожежу з багатьма жертвами.

2.34-35 “площа пожежі 400 метрів, задіяно 5 ланок ГДЗ, 6 стволів Б. Мобільна група не потрібна.”

2.39 “евакуйовано 1 постраждалий, передано швидкій”.

Але ж ще в 2.01 пожежники стверджували, що ведуть пошук, причому з 2.08 – тільки на другому поверсі. Як їм могло знадобитися ще півгодини на виявлення наступного потерпілого? Потрібно враховувати, що 400 метрів пожежі це, в основному, горище, а не другий поверх. За свідченням свідків, пожежники евакуювали тільки одну людину.

2.44-46 “одна СМЕ”

Виклик судмедексперта. Виявлення першого загиблого якраз і показує реальний час початку евакуації. Заяви пожежників, що вони шукали людей раніше, ймовірно, не відповідають дійсності. Адже як вони могли не наштовхнутися на тіло, яке лежало в коридорі?

2.50-51 “площа 600 метрів, 7 стволів. Інформації про кількість людей від обслуговуючого персоналу немає”.

Пожежа продовжує поширюватися через півтори години. Тільки зараз пожежні вперше зацікавилися кількістю людей, які могли залишитися всередині приміщення. Питання було адресовано В.Чорному, який не міг знати відповіді на ці питання. Що не могли знати, без комп’ютера, і працівники готелю. Саме це – той момент, про який постійно говорив В.Чорний: пожежні запитали у нього, чи всі вийшли, чи є ключі від закритих номерів, він зрозумів, що вони не проводили евакуацію, і став кричати, щоб вони ламали двері.

2.52-53 ” розвідка триває, заважає складне планування будівлі”.

Пожежні зрозуміли проблему з евакуацією та, ймовірно, намагались якось виправляти свої помилки. В готелі чотири прямих коридору, по два на кожному поверсі. Ніякого “складної планування” немає. Розвідка, нібито розпочата в 1.39, не може тривати вже більше години.

3.12 “пожежа розповсюджена на сусідню будівлю, 1000 метрів, 8 стволів, ще 3 СМЕ”.

Через півтори години, пожежні вводять нове обладнання. Площа пожежі збільшилася в 5 або більше разів. Виявлення загиблих показує реальний час евакуації – після трьох годин.

3.16 “1000 метрів, 10 стволів Б, 5 СМЕ”.

Тільки через 1 годині 42 хвилини після виклику, кількість обладнання досягло максимуму.

3.19 “немає можливості знеструмити всі будівлі; знеструмити район”

3.25-26 “ще 2 СМЕ”

Тільки зараз, через 1 годину 40 хвилин, пожежні реально перевіряють номера.

3.33 “7 СМЕ, 5 ланок ГДЗ, 10 стволів Б”

3.35-36 “10 номерів в осередку пожежі, розвідку провести неможливо. Локалізовано”.

Пожежні продовжують прикривати свої дії. Так 10 номерів охоплено пожежею, або пожежу локалізовано? У момент виклику ДСНС в 1.32, пожежі не було ні в одному номері. Всі вони загорілися після приїзду пожежників і якимось чином були погашені за дві години, коли воду лили з десяти стовбурів. Фраза про 10 палаючих номерів потрібна пожежним, щоб відвести питання про час евакуації. Але історія про 10 палаючих номерів не рятує ситуацію, адже 7 з 9 тіл вже знайдені ( вони були не в палаючих номерах), отже чому пожежники не евакуювали їх?

2.48-50 “на другому поверсі 2 ствола Б, на першому 4 ствола Б, вскриття конструкцій, пошук постраждалих”.

Тут пожежні викривають себе. Адже за 12 хвилин загасили ті 10 номерів, які нібито не могли загасити дві години. На першому поверсі для чогось виявилося 4 ствола – при тому, що пожежі там взагалі не було.

Враховуючи вищезазначене, просимо:

Відкрити кримінальне провадження відносно дій співробітників та керівництва ДСНС в Одеській області, прямо та/ чи опосередковано причетних до неналежного гасіння пожежі в готелі «Токіо Стар» в Одесі, що сталась вночі 17 серпня 2019 року та відбувалось вночі 18 серпня 2019 року

 

 

77180838_423105628386615_8860346561884848128_n

 

2

 

3

 

4

 

5

 

6

Поділитися статтею