Пропаганда без кордонів, або Чим відрізняються українці від росіян?

Пропаганда без кордонів, або Чим відрізняються українці від росіян?

З початком революції, а згодом й неоголошеної російсько-української війни в суспільстві сформувався потужний прошарок патріотів – це активісти, добровольці, волонтери. В більшості цих громадян України відрізняє високий рівень поінформованості, критика російської пропаганди, активна громадянська позиція, участь у суспільно-політичному житті чи безпосередньо захисті суверенітету держави на фронті, в зоні АТО. Безсумнівно, що єднання українських громадян довкола спільної мети – захистити Вітчизну, врятувати поранених, допомогти сім’ям загиблих чи постраждалим цивільним, врешті-решт, перемогти та відновити мир в Україні – все це зовсім не імпонує фсб-шному ворогу. Літо 2017 р. – це 4-й рік війни, виснажливої для України, але й такої вже незручної для РФ, котрій вже ніяка пропаганда не допомагає звільнитись від все нових та нових санкцій з боку США та ЄвроСоюзу. Саме тому протягом трьох років війни ворог намагається розколоти суспільство зсередини та послабити найбільшу перевагу України в її боротьби з нащадком радянського тоталітаризму – єдність народу.

Точкові розколи в рамках окремих громад ворог робить здебільшого руками представників цих громад. Таких випадків безліч, тому наведемо лиш один яскравий приклад, з реалій найміцнішого форпосту “русского мира” Одеси. Нещодавно, а саме 11 серпня активіст Сергій Гуцалюк влаштував провокацію в центрі міста, намагаючись влаштувати конфлікт з керівником ГО “Рада громадської безпеки” Марком Гордієнком. Одягнений у військову форму, перший почав звинувачувати керівника РГБ в тому, що він не мобілізувався та начебто не захищає Україну. Монолог Гуцалюка, інформація про військові здобутки якого має ознаки перебільшення штампами сучасного патріотизму, супроводжувався частими образами, нецензурною лайкою, емоційним провокуванням на фізичний конфлікт. Разом з людиною у формі була відома в Одесі скандальна журналістка Запорожець, яка, в свою чергу, провокувала Гуцалюка на штучне створення конфлікту, паралельно фільмуючи це на камеру мобільного телефона. І хоча провокація не вдалась, вже через декілька годин Інтернетом почали поширюватись статті з наступними заголовками: “В центре Одессы Марк Гордиенко унизил участника АТО” (джерело https://www.048.ua, http://www.1news.info),  “Патриотическая ссора: в Одессе повздорили активисты” (https://newsyou.info). Цікаво, що сайт 048.ua повідомив наступне: ”

Сегодня в центре Одессы произошел конфликт между лидером структуры “Совет общественной безопасности – РГБ” Марком Гордиенко и атаманом Черноморского гайдамацкого соединения, участником АТО, военнослужащим ВСУ Сергеем Гуцалюком.

Об этом 048 сообщил сам Сергей Гуцалюк.”

Очевидно, що після хай і не дуже вдалої провокації, маючи на руках декілька емоційних слів, адреcованих безпосередньо нахабству так званого атамана, Гуцалюк першим ділом сповіщає ЗМІ про конфлікт. Після гучних узагальнюючих заяв Гуцалюка про учасників АТО, інформація подається у абсолютно викривленій формі. Заголовки про те, що Гордієнко начебто зневажає всіх захисників, викликає сильну емоційну реакцію людей, що вважають себе патріотами. Зазначимо, що ніхто з громадян, хто обурився наданою їм інформацією, не подивився уважно відео ініціаторів конфлікту, де чітко видно, що Гуцалюк сам свідомо йшов до Гордієнка та протягом 5 хвилин провокував його на конфлікт – Відео В.Запорожець та С.Гуцалюка – Як вони провокували на конфлікт Марка Гордієнка

 

А тепер про пропаганду.

 

Крок перший

Спочатку новину з гучним заголовком, що обов’язково викличе реакцію патріотично налаштованих громадян, тиражують на сумнівних Інтернет-ресурсах.

Крок другий

До інформаційного бою підключаються експерти. В даному випадку статтю з гучним заголовком публікує раніше не задіяна особа, а саме, як говорять світлини у Фейсбук, учасник АТО Костянтин Слободниченко. Ця особа публікує новину з сайту Ведомости-Украина (http://vedomosti-ua.com) з заголовком “Все АТОшники – пьяницы, – лидер одесского “Евромайдана” та фото Марка Гордієнка. Чому використовується термін “Євромайдан”? Ймовірно, щоб дискредитувати всі позитивні ідеї цього всеукраїнського руху. Більш зрозуміло стане після детального розгляду сайту.

Безумовно, така новина сприймається патріотичним суспільством обуренням та підтримкою “експерта” та ініціатора конфлікту. В то й же час, на хвилі емоцій, нікого вже не цікавить ані першоджерело, ані походження ресурсу, який запропонував “експерт”. Якщо ж є бажання розібратися, то джерело Ведомости-Украина немає ані адреси, ані головного редактора: на сторінці “Обратная связь” є тільки номер телефона та адреса електронної скриньки.

 

Вєдомості - КОНТАКТИ

 

Разом з посиланням на сумнівний ресурс “експерт” додає узагальнені коментарі, що можуть стосуватися багатьох випадків, коли дійсно захисники опинялись у конфліктних ситуаціях через байдужість/негатив різних представників суспільства. Безумовно, з приводу того, що вищезгадана неадекватна поведінка людини у формі дає суспільству меседж, що будь-яка людина у формі – психічно нестабільна та небезпечна, – ніяких коментарів “експерт” не подає. В то й же час, узагальнення індивідуальних обставин щоразу посилює непорозуміння, протистояння між людьми з різними поглядами, досвідом, тощо.

 

фб-пост-1

 

Цікаво, що сайт з поширеною для російських ЗМІ назвою ВЕДОМОСТИ не подає посилання на оригінал статті Марка Гордієнка, яка піддається начебто аналізу на Ведомости-Украина. Тому читачі не можуть побачити повний текст статті Гордієнка, в якому йдеться виключно про провокацію Гуцалюка.

 

скрін-вєдомості-2

 

Стаття Марка Гордієнка на site.ua https://site.ua/markgordienko1968/8942-patrioticheskomu-odnokletochnomu-sbrodu-posvyaschaetsya/ . Якщо переглянути повний текст, стає зрозуміло, що автор викладає свої особисті думки щодо провокації з боку громадянина у формі Гуцалюка. Також автор чітко зазначає, що є воїни АТО, а є провокатори, що використовують свою форму задля створення провокацій та досягнення суспільно-політичних цілей.

 

 

 

Крок третій

Завдяки гучному заголовку, фейкову статтю починають коментувати відомі в громаді волонтери. Гучний заголовок та експерт-учасник-АТО – запорука успіху фейкової новини у соціальних медіа, де читат не завжди відкриває запропоноване посилання через брак часу, реагуючи на заголовок та довіряючи коментарям “експерта”.

 

фб-пост-3

 

В той же час, поодинокі коментатори намагаються детально розібратись в якості наданої інформації, та після перегладу оригінальної статті Гордієнка та фейкової, пишуть, що нічого подібного Гордієнко не говорив. Але більшість, перебуваючи на хвилі емоційного патріотизму, просто не бере до уваги раціональні коментарі.

 

фб-пост-4

 

 

Яким має бути джерело для прихованої російської пропаганди?

  1. Публікують новини про Україну, з легким патріотичним забарвленням
  2. Обираються найбільш гострі для суспільства теми
  3.  Використовують узагальнювальні терміни для дискредитації цілого руху, спільноти, тощо

В статті про Гордієнка “всі” є в заголовку, а також 2 рази використовується в тексті. Таким чином декларується імперативна істина поданої інформації. Майстерність пропагандистського заголовку: з нього у читача формується розуміння суті інформації. В даному випадку треба розуміти, що у Євромайдана виявився зухвало цинічний лідер, що насправді не є патріотом, адже патріоти підтримують учасників АТО, а він – начебто ні.

Зазначимо, що займенник “всі” Гордієнко в своїй статті не використав жодного разу.

 

 

4. Публікують статті з завуальованим пропагандистським змістом. Скажімо, представлення Терористичної ЛНР як самопроголошеної республіки

 

 

5. Інформація подається під виглядом журналістської роботи. Вигаданому автору матеріалу обов’язково дається яскраве українське прізвище.
Якщо уважно поглянути на сторінки різних новин, можна помітити, що стаття на Ведомости-Украина про Гордієнка “написана” Анастасією Шевченко, як і новина про самопроголошену ЛНР.

Також на пропагандистському сайті можна знайти смішні новини. Скажімо, про боротьбу терористичної РФ з терористами ІДІЛ.

 

 

 

Якщо б Служба безпеки України, різноманітні служби та комітети інформаційного захисту займалась своїми прямими обов’язками, сайт Ведомости-Украина давно вже був би заблокований. Ще в травні політолог Олег Леусенко опублікував огляд новини з цього ресурсу.

 

 

 

Абсурд поданої інформації сягає вершин “розп’ятого хлопчика”, і все ж ви досі можете переглянути цю перлину пропаганди – начебто на Євробаченні у Києві під часу виступу української групи на великому екрані з’явилась світлина Степана Бандери – http://vedomosti-ua.com/63382-a-k-chemu-tut-bandera-v-seti-burno-obsuzhdayut-vystuplenie-otorvald-na-evrovidenii-foto. html

 

 

 

 

 

Чомусь на четвертому році війни з РФ українці забули, що війна – це не тільки бойові дії та розриви справжніх снарядів, а й інформаційні снаряди, що прилітають з пропагандистських сайтів. Кому вірити та що робити, обирати самостійно кожному з нас. Наслідки поодиноких рішень – доля країни.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Поділитися статтею