Зупинити руйнацію Воронцовської колонади! Термінові звернення в прокуратуру, поліцію та до міського голови

Зупинити руйнацію Воронцовської колонади! Термінові звернення в прокуратуру, поліцію та до міського голови

Громадська організація «Рада Громадської Безпеки» вважає за необхідне терміново поінформувати Прокуратуру Одеської області та Головне управління Національної поліції в Одеській області, що в процесі реставрації пам’ятки архітектури національного значення підрядники та замовник здійснюють низку суттєвих порушень. Справа стосується реалізації проекту реставрації Воронцовської колонади ( також відомої як ротонда, бельведер), спорудженої за проектом архітектора Ф.К. Боффо в 1826-1828 рр.  

Одна з візитівок Одеси, пам’ятка архітектури всеукраїнського масштабу, розташована на початку Приморського бульвару,  за адресою: пров. Воронцовський, 2а. Погоджуються з надзвичайною цінністю для одеситів Воронцовської колонади також і поточні чиновники міста, про що можна довідатись з офіційного сайту: “… здание долгие десятилетия было одним из самых примечательных в Одессе. ”  (http://omr.gov.ua/ru/news/94543/ ). Проте дії обраних профільним управлінням та погоджених головою Одеської міської ради підрядника та проектанта свідчать про те, що з легкої руки чиновників Управління архітектури та містобудування та Департаменту з охорони культурної спадщини Одеської міської ради слава одеської пам’ятки може залишитись в минулому.  

 

Підрядником виступає ТОВ «Одесакомунекологія» (ЄДРПОУ 34995861, директор – Щербакова Тетяна Всеволодівна), проектантом – ТОВ НВЦ «Екострой» (ЄДРПОУ 23209234, директор: Суханов Володимир Геннадійович).

Реставрація ансамблю Воронцовського палацу розпочалась в квітні 2017 р. ( http://omr.gov.ua/ru/news/94543/ ), а після сезонної консервації поновились в травні 2018 р. Зазначимо, що в 2017 р. на підготовчі роботи з міського бюджету було виділено близько 5 млн грн, а в 2018 р.  на реставраційні роботи (облицювання стелобатної частини піщаником, облаштування пішохідної зони гранітом, покриття покрівлі сланцем, тощо ) згідно плана виділено 25 млн грн. (Джерело – http://omr.gov.ua/ru/news/107155/ ).

Першочергово проектант та підрядник в один голос заявляли, що Воронцовська колонада не зазнає змін, а під час реставраційних робіт будуть використані автентичні матеріали і конструкція архітектурної пам’ятки буде повністю збережена. Проектант та головний наглядач за процесом реставрації В.Суханов навесні 2018 р. заявляв:  «Мы в самом начале предполагали, учитывая, что Одесса в сейсмической зоне 7+1, сделать сверху железобетонную плиту и все это дело как бы немножечко сейсмовооружить в большей степени, чем это было. Но все-таки соображения, связанные с аутентичностью, в соответствии с законом Украины «Об охране культурного наследия», взяли верх. В итоге мы остановились на кладке и деревянных балках».

В свою чергу головний інженер проекта НПЦ «Екострой» Сергій Тихонюк та представник генерального підрядчика Максим Ігнатьєв під час зустрічі з громадськістю заявляли наступне: “Балки перекрытия реставраторы пообещали оставить деревянными. Хотя существует вероятность замены части элементов на железобетон, но тогда будет приниматься отдельное решение, которое отразится в проекте. Связано это с тем, что часть балок пришла в негодность – стала трухлявой. В Украине крепкой древесины нужного диаметра и качества, выдержанной в автоклаве, нет. Купить ее можно в России или Канаде, а это может обойтись очень дорого. “ – повідомляє в статті від 9 червня 2018 р. (http://odessa-life.od.ua ) .

Саме можливі наміри реставраторів замінити матеріал антаблементу (верхня горизонтальна частина споруди) з дерева на бетон зразу спричинили невдоволення та занепокоєння одеситів – краєзнавців, культурологів, незалежних експертів та небайдужих місцевих мешканців. Подальші дії підрядника довели, що їхні слова не відповідають дійсності. Це підтверджує той факт, що  25 липня робітники підрядника залили залізобетонну балку, яка скріплює двадцять колон Бельведера.  Зроблено це було вночі, ймовірно, з тією метою, щоб ніхто не завадив діям, що відступають від затверджених проектом реставрації. Отже, протягом року замість здійснення реставраційних робіт, підрядна організація з дозволу проектанта здійснює повну реконструкцію на підставі сфальсифікованих розрахунків та проектно-кошторисної документації. Іншими словами, пам’ятка перетворюється на новобуд, – руками так званих реставраторів руйнується автентична колонада Боффо, що в своєму оригінальному вигляді збереглась протягом майже 200 років.

 

Окремо наголошуємо, що відповідно до висновків незалежних експертів заміна первинних матеріалів призведе до руйнації всієї конструкції колонади через 10-15 років. Також варто зазначити, що статус Воронцовської колонади – пам’ятка архітектури національного значення – означає, що надає дозвіл та регламентує особливості  реставрації Міністерство культури України. З цього приводу провідні одеські ЗМІ, посилаючись на джерела в Міністерстві культури повідомляють, що дозволу на заміну дерев’яних балок залізобетонним покриттям профільне міністерство не надавало. В той же час акцентуємо Вашу увагу, що в кошторисі враховані дерев’яні балки, вартість та доставка яких суттєво перевищує вартість бетону. (http://dumskaya.net/news/kolonnada_-088245/ )

Також вважаємо, що в діях посадових осіб вбачаються ознаки кримінального правопорушення передбаченого ст. 190 КК України (шахрайство) та ст. 366 КК України (службове підроблення). Згідно ч. 1, 2 ст. 214 КПК України, слідчий, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов’язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати розслідування. Досудове розслідування розпочинається з моменту внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Відповідно до ч. 4 ст. 214 КПК України слідчий, прокурор, інша службова особа, уповноважена на прийняття та реєстрацію заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення, зобов’язані прийняти та зареєструвати таку заяву чи повідомлення. Відмова у прийнятті та реєстрації заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення не допускається.

 

Враховуючи вищевикладене, з метою зупинки руйнації пам’ятки архітектури національного значення та дій, спрямованих на відмивання коштів місцевого бюжету, керуючись ст. 40 Конституції України, ст. 190, 366 КК України, ст. 55, 56, 214, 215 КПК України, ПРОСИМО:

 

  1. Внести відповідні відомості про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань відносно всіх осіб, які причетні до злочинних дій, від  замовника в особі посадових осіб Одеської міської ради, до виконавця усіх робіт, пов’язаних з виконанням договору підряду, а саме ТОВ «Одесакомунекологія» та ТОВ НВЦ «Екострой»
  2. Розпочати досудове розслідування за ст. 190, 366 КК України.
  3. Вилучити у підрядної організації розрахунки та проектно-кошторисну документацію для проведення відповідних експертиз.
  4. Вжити невідкладних дій задля зупинки робіт з порушенням умов, зазначених в дозвільних документах, та таких, що містять ознаки кримінальних правопорушень

 

1 2 3 4

 

 

Окрема заява направлена голові Одеської міської ради. ПРОСИМО:

  1. Використати надані громадою повноваження та негайно припинити роботи з реконструкції Воронцовської колонади під виглядом реставрації, що здійснюють ТОВ «Одесакомунекологія» та ТОВ НВЦ «Екострой»
  2. Розірвати договір підрядних робіт та застосувати фінансові санкції за порушення істотних умов договору, а саме надання послуг реконструкції замість реставрації, що містять ознаки кримінальних               правопорушень
  3. Терміново створити незалежну комісію з метою здійснення аналізу поточного стану Воронцовської колонади та віднайдення шляхів порятунку двохсотрічної пам’ятки архітектури національно значення

 

 

10

 

11

 

Фото з сайту http://dumskaya.net/news/kolonnada_-088245/

 

picturepicture_153278545698229070228858_18654

 

 

 

 

Поділитися статтею