Трагедія у таборі “Вікторія”. Коли будуть покарані реальні винуватці?

Трагедія у таборі “Вікторія”. Коли будуть покарані реальні винуватці?

Трохи більше року минуло з моменту болючої для Одеси трагедії – пожежі в дитячому таборі “Вікторія”, що забрав життя трьох дітей. Але навіть через рік складно уявити, як внаслідок халатності і в гонитві за відкатами десятки “шанованих” взрослих розчерком пера вимостили для трьох маленьких дівчаток дорогу в могилу. Нагадаємо, в ніч на 16 вересня 2017 року в новому корпусі муніципального оздоровчого комплексу для дітей заживо згоріли 8-річна Соня Мазур, 9-річна Настя Кулініч і 12-річна Сніжана Арпентій.
page

Як водиться, незабаром були знайдені “головні” винуватці – фігуранти найнижчої ланки, які за недоброю традицією відповідають за всіх і вся. А хто ж ці “невинні”, поки ще уникли покарання? У низці діючих осіб, які доклали руку до трагедії, одесити чітко бачать образ Бориса Панова – начальника Управління капітального будівництва Одеської міськради, призначеного ще в липні 2014 року. Саме УКБ Одеського міськвиконкому під керівництвом Панова виступив замовником двоповерхівок. І в даному випадку статус замовника накладає ті ж права і обов’язки, що і для замовника в будь-якій сфері фінансово-господарської діяльності. Іншими словами, УКБ фінансував роботи, відправляючи на рахунки підрядників кошти з місцевого бюджету, і контролював якість і терміни виконання робіт. Також контролером виступала будівельна інспекція – так ось цей офіційний орган зведення дерев’яних корпусів для розселення дітей заборонив.

На жаль, ніякі заборони не перешкодили начальнику УКБ Борису Панову не помітити порушень, тому всупереч будівельним нормам для дітей звели двоповерхові дерев’яні будівлі, а не одноповерхівки. Наслідки цього грубого порушення – загибель трьох дітей, які проживали саме на другому поверсі.

picturepicture_15059056796895278199565_34604

При цьому в ДБН В.2.2-9-2009. Громадські БУДИНКИ ТА СПОРУДИ окремо акцентується увага на небходимости обробки вогнетривкими речовинами“ Дерев’яні стіни з внутрішнього боку, перегородки і стелі будинків V ступеню вогнестійкості дитячих дошкільних закладів, шкіл, шкіл-інтернатів, лікувальних і амбулаторно-поліклінічних закладів, дитячих оздоровчих таборів, клубів, центрів культури та дозвілля (крім одноповерхових будинків клубів з рубленими і брущатими стінами) повинні бути обштукатурені або оброблені засобами вогнезахисту, які забезпечують І групу вогнезахисної ефективності ”.  А тепер згадаємо, що дерев’яний зруб вигорів за годину з невеликим, а на реконструкцію «Вікторії» з місцевого бюджету списано 46,25 млн грн.

Інша сторона медалі протипожежної недбалості – відсутність контролю, або ж просто мовчазне потурання по відношенню до ста (!) Порушень, виявлених під час перевірки нового об’єкта співробітниками ГСЧС. І знову-таки, суворе розпорядження пожежників усунути безліч вад не мотивувало замовника-контролера УКБ в особі Паніна зобов’язати підрядників усунути їх.

З цього приводу є свідчення заступника директора “Вікторії” Тетяни Ланіной. Будучи ще в якості свідка, заступник директора повідомила, що своїми силами працівники табору усунули деякі порушення (наповнили пожежні водойми, обрізали гілки дерев), а більш суттєві роботи вимагали додаткових грошових вливань. Крім іншого це стосувалося питання укладення договору на обслуговування протипожежної сигналізації. Виділити гроші спочатку просили Департамент науки і освіти Одеської міськради, але там відмовили з огляду на те, що нові корпуси із зрубів у них на балансі не значаться, направивши до замовника будівництва – УКБ. Як відреагувало управління Панова, дізнаємося вже з подальших трагічних подій – протипожежна сигналізація не працювала.

c417-1521243075

Справедливості заради варто відзначити, що підозра пред’явлена директору ТОВ «Стройсоцстандартрозвиток» Станіславу Чернишову – фірми, яка будувала згорілий корпус “Вікторії”. Саме цей підрядник, якому доручив будівництво дитячого табору УКБ, якраз мав займатися протипожежною обробкою деревини. Будівельну фірму, очолювану Чернишовим, підозрюють у привласненні майже півмільйона гривень. І це мінімум – за оцінками членів комісії при обладміністрації, вкрадено набагато більше. В рамках розслідування справи, пов’язаної з реконструкцією табору, проводяться три експертизи – пожежно-технічна, економічна і будівельна. Остання триває ось уже рік, але коли буде завершена, невідомо. А чи не тому, що саме на етапі планування-будівництва-здачі була закладена сума в майже 50 мільйонів? Яка частка відкатів і списань без реального виконання заявлених робіт?

У будь-який воістину демократичній країні чиновник, який відповідав за будівництво і допустив подібну трагедію, в той же день по своїй волі пішов би у відставку – але, на жаль, поки не у нас. Саме тому, знаючи всі механізми кругової поруки і затягування справ у суді, пан Панов як і раніше займаємо все ту ж посаду в управлінні капітального будівництва. Саме тому, знаючи тотальну безкарність злочинців вищої ланки, батько загиблої Соні Мазур ініціює незалежну експертизу за власні кошти, із залученням фахівців Міжнародного інституту експертиз (Естонія). За попередніми заявами, висновок міжнародних експертів буде оголошено до кінця цього року.

Повернемося до одеських експертів: пожежно-технічна експертиза так і не виявила причину загоряння. А чи не тому, що знову-таки потрібно по пунктам вказувати на порушення в сфері пожежної безпеки, закладені ще в процесі будівництва? Адже за якихось півгодини в вогні вигоріло будова площею 500 кв.м. У той же час, якщо вірити проектній документації, дерев’яний корпус “Вікторії” повинен був чинити опір наступу вогню набагато довше. А чому? А тому, що протипожежна обробка деревини, на яку списали мільйон бюджетних гривень, просто не була проведена. Принаймні, експерти, які обстежили вцілілі приміщення, місцями слідів відповідної обробки не виявляли. Те, що за нормами має забезпечувати вогнетривкі властивості будови, просто відсутнє. Ситуацію також погіршили порожнечі, залишені в стінах і даху – стихійні джерела додаткової циркуляції повітря, як димар, посилювали горіння і сприяли поширенню вогню.

Ще одним підрядником, якого УКБ Одеської міськради довірив реконструкцію дитячого табору, є “Південь-УКРБУД”. Наскільки вірний вибір УКБ в даному випадку, говорить наступний факт: ліцензію Державної архітектурно-будівельної інспекції на створення об’єктів архітектури “Південь-УКРБУД” отримав в грудні 2016 року, тобто вже після виграшу підряду на реконструкцію “Вікторії”. Також відносно другого підрядника відсутні дані про наявність ліцензії від Держслужби з надзвичайних ситуацій на роботи протипожежного значення.

Чи можна було попередити трагедію? Відповідь, знову ж таки, лежить на поверхні, адже ще в травні 2016 р. одеська поліція порушила кримінальне провадження №12016161470001082 по реконструкції “Вікторії”. “Встановлено, що посадовими особами ТОВ” Південь-УКРБУД” і ТОВ” Моноліт “для проведення тендерного конкурсу надані документи, що містять однакові відомості про приналежність одного і того ж обладнання, наявність якого передбачено умовами тендерного конкурсу, кожному з підприємств, тобто внесення в офіційних документів завідомо неправдивих відомостей “, – зазначено в постанові Малиновського райсуду Одеси про доступ до тендерних документів в мерії. (Джерело: https://censor.net.ua/n455714.) Держзакупівлі з вищевказаними контрагентами проводив УКБ Одеської міськради, а під тендерною документацією стоїть підпис все того ж начальника – Бориса Панова.

Чиновник Панов, який замовив і схвалив введення в експлуатацію згорілого корпусу, давно відомий відмінною навичкою організації відкатних схем. Так, за даними видання “368.media”, діючий начальник одеського УКБ ще в 2015 році проходив підозрюваним у службовій недбалості у справі щодо договорів підрядів УКБ по каналізації Одеси на гроші Світового банку, укладених з компанією “Ростдорстрой”, афілійованої з оточенням мера Одеси Геннадія Труханова (Джерело: https://censor.net.ua/n455714.)

В цілому ж, послужний список Панова на ниві освоєння бюджетних коштів великий: з 2010 року компанія «Градо-Строй», контрольована оппоблоківцями Єреміца і Гігановим, за активного сприяння Панова (http://otkat.od.ua/zhurnalistskoe-rassledovanie-uks-odesskogo-gorsoveta-vse-zhirnye-podryady-otdaet-kompanii-byvshego-zama-skorika/) виграла тендерів міськради і облради Одеси на 129,5 млн. гривень.

Панов – лише один з портретів реставраторів і упорядників. Їх робота – виводити бюджетні кошти, знаючи, що вище керівництво завжди підтримає і захистить. Від справедливого покарання захистить, від несення відповідальності звільнить. Мільйони для них зайвими не бувають, шкода, що ціною життів чужих дітей. Доречі, у Бориса Панова є троє дочок – їм пощастило, вони живі. Напевно і тому, що не довелось відпочивати в відбудованому стараннями тата таборі смерті.
picturepicture_152114436755835946214629_28735picturepicture_152113074945216212214624_59118

Поділитися статтею