Заяви щодо зняття мораторію на продаж землі направлені Зеленському та Рябошапці

Заяви щодо зняття мораторію на продаж землі направлені Зеленському та Рябошапці

У вересні 2019 р. у Верховній Раді України було зареєстровано проект закону реєстраційний номер 2178 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення”, запропонований Кабінетом Міністрів на чолі з прем’єр-міністром О.Гончаруком. Згідно урядового законопроекту, право власності на землю матимуть Громадяни України, юридичні особи, утворені за законодавством України, територіальні громади та держава.

 

Зазначимо, що після оприлюднення вищезазначеного законопроекту здійнявся шквал невдоволення серед дрібних фермерів та представників активного громадянського суспільства. Тенденція несприйняття окремих норм законопроекту відображена також в соціологічних дослідженнях. Зокрема, згідно із результатами опитування, проведеного Фондом “Демократичні ініціативи” та соціологічною службою Центру Разумкова у вересні 2019 року, 49% українців не підтримують закон про ринок землі. Опитування, проведене в той самий період Київським міжнародним інститутом соціології, показало, що 52% опитаних не підтримують скасування мораторію на продаж землі.  

 

Окремо варто звернути увагу, що у урядовому законопроекті найбільш несприятливим для громадян є норма, що фактично дає можливість  іноземцям скупляти землю, використовуючи посередників в України та/або систему пов’язаних офшорів. Відповідь президента Зеленського на болюче питання прозвучала на аграрній конференції, де було представлено урядове бачення земельної реформи. “Перше і головне: земля належить українцям. Cтрашилки про китайців, про арабів або про інопланетян, які вивезуть нашу землю вагонами, це маячня” – сказав президент . В той же час, відповідаючи на запитання учасників конференції, прем’єр-міністр Олексій Гончарук визнав, що кінцевими бенефіціарами українських юридичних осіб можуть бути й іноземці. 

 

Згідно Закону “Про національну безпеку України”, національні інтереси України – життєво важливі інтереси людини, суспільства і держави, реалізація яких забезпечує державний суверенітет України, її прогресивний демократичний розвиток, а також безпечні умови життєдіяльності і добробут її громадян. Також відповідно до Закону України «Про Службу безпеки України», Закону України «Про основи національної безпеки України», Стратегії національної безпеки України, особливостей розвитку оперативної обстановки на сучасному етапі основними реальними та потенційними загрозами державній безпеці України, стабільності в суспільстві, протидія яким повністю чи частково належить до компетенції СБУ, на на національному рівні з поміж іншого є розкрадання, та нецільове використання державних коштів, втрата державного контролю за стратегічними галузями (підприємствами) та небезпечне зростання частки іноземного капіталу у стратегічних галузях економіки. 

 

Наголошуємо, що наразі урядовий законопроект щодо зняття мораторію на продаж землі містить наступні загрози національній безпеці та добробуту громадян. Зокрема:

 

  1. Під виглядом іноземних інвесторів з реєстрацією будь-якої країни Світу зайде російський капітал, тобто капітал країни-агресора, яка шостий рік не може перемогти Україну військовою силою. Таким чином, наразі є потужна загроза, що РФ просто купить Україну, фактично отримавши власність на землю. 

 

  1. Власниками землі бажатимуть стати громадяни країн з відсутністю родючих земель та високою концентрацією населення як то країни Сходу та кількамільярдна КНР. У цьому випадку ринок праці у сільському господарстві сформують іноземці, що, природно, надаватимуть перевагу працівникам зі свої країн. Таким чином, є високий ризик стрибка безробіття на українському ринку праці. 

 

  1. В разі отримання значної частки українських сільськогосподарських земель іноземними компаніями, є ризик втрати керівних функцій державним урядом УКраїни. Таким чином, ми наражаємось на небезпеку, що фактичний контроль над Україною отримають групи впливу, що володіють землею. 

 

  1. В запропонованому урядом законопроекті не зазначено, на які стратегічні проекти будуть направлені кошти від продажу землі.  В разі зняття мораторію на продаж кошти просто будуть направлені на “латання бюджетних дірок”? Таким чином, є високий ризик, що країна залишиться без української землі, а наступні покоління не матимуть ані можливості придбати землю у власній країні, ані можливості користуватись результатами вигідних державних інвестицій.   

 

Враховуючи вищезазначене та норми Конституції України, просимо:

 

  • Генерального прокурора України внести відомості в ЄРДР щодо ймовірного злочину у сфері національної безпеки
  •  Президента України Зеленського В.О. взяти на контроль можливий злочинний розпродаж української землі

 

74293649_1171286033061206_884697640170684416_n

 

75398096_2386185008361987_6049634605202407424_n

 

Поділитися статтею