24 військовополонених в казематах ФСБ РФ: повне порушення Женевської конвенції та незаконний суд

24 військовополонених в казематах ФСБ РФ: повне порушення Женевської конвенції та незаконний суд

В неділю, 25 листопада прикордонники ФСБ РФ в нейтральних водах протаранили буксир “Яни Капу””, обстріляли  катери Бердянськ” та “Нікополь” ВМС ЗС України, а згодом захопили українські судна та взяли в полон 24-х військовослужбовців – https://navy.mil.gov.ua/prykordonni-korabli-rf-zdijsnyly-vidverto-agresyvni-diyi-proty-korabliv-vms-zs-ukrayiny/. Українські кораблі слідували з порту до Одеси до порту Маріуполя, використовуючи своє право на вільне судноплавство в цій зоні згідно Конвенції ООН та Договору між Україною та Російською Федерацією про співробітництво у використанні Азовського моря і Керченської протоки від   24.12.2003 (дата набуття чинності: 23.04.2004 ) – http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/643_205 .

 

Стаття 1
Азовське море та Керченська протока історично  є  внутрішніми водами України і Російської Федерації.   Азовське море  розмежовується   лінією   державного   кордону  відповідно до угоди між Сторонами.    Врегулювання питань,  що відносяться до акваторії Керченської  протоки, здійснюється за угодою між Сторонами.
Стаття 2
Торговельні  судна  та  військові  кораблі,  а  також інші державні судна під прапором України або Російської  Федерації,  що експлуатуються  в  некомерційних цілях,  користуються в Азовському морі та Керченській протоці свободою судноплавства.

 

 

Міжнародна спільнота констатує, що в Керченській протоці російські прикордонники та військові здійснили акт збройної агресії проти України – згідно Резолюція 3314 Генеральної асамблеї ООН від 14 грудня 1974 р. напад збройних сил однієї держави на флот/морські сили іншої держави є агресією.  Спочатку здійснювалось незаконне блокування українських кораблів та унеможливлення їх вільного проходу за заздалегідь повідомленим росіянам маршрутом слідування – з одного українського порту до іншого. Згодом представники країни-агресора здійснюють 2 навали на український буксир, пошкоджуючи судно та піддаючи загрозі життя моряків. Далі, протягом 6 годин прикордонники ФСБ РФ переслідують українські катери та за неможливості їх зупинити задіюють зброю на ураження, а російські штурмові літаки СУ-30 випускають по українським суднам 2 ракети. Також росіяни задіяли засоби радіоелектронної боротьби, внаслідок чого ВМС ЗСУ втратило зв’язок із корабельною групою. Також була заблокована робота міжнародної системи АІС (автоматична ідентифікаційна система) –  https://ua.censor.net.ua/n3099087 . Тобто поранені моряки на ушкоджених суднах знаходились під вогнем окупанта з води та повітря, без засобів зв’язку та можливості порятунку.

Згодом до комундування ВМС ЗС надходять факти фотофіксації пошкодженого українського катера “Бердянськ”, що свідчать про постріли безпосередньо в рубку з екіпажем.   Саме за цими фактами СБУ та ГПУ оголосили підозри 8-м прикордонникам ФСБ та військовослужбовцям ЗС РФ, які здійснили напад на українські судна (відповідні листи СБУ та ГПУ розіслали росіянам за місцями їхньої постійної дислокації). Демонстрація ушкоджень в районі рубки оприлюднення на сайті на офіційній сторінці ВМС ЗСУ – https://www.facebook.com/navy.mil.gov.ua/posts/1076959422507327

 

46823324_1076969655839637_3259515320192204800_n

46777693_1076969649172971_3614192409530859520_n

46928426_1076969682506301_6111776777611247616_n

 

Нагадаємо, відповідно до  Женевської конвенції 1949 р. про поводження з військовополоненими, крім положень,  які  виконуються  в мирний час,  ця Конвенція застосовується в усіх  випадках  оголошеної  війни  чи  будь-якого іншого збройного конфлікту,  що може виникнути між двома чи більше Високими Договірними Сторонами, навіть якщо стан війни не визнаний
однією з них.
Отже, незаконно захоплені та утримувані 24 українські військові моряки є військовополоненими.

 

В порушення Женевської конвенції – http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/995_153 – полонених військових моряків представники ФСБ РФ вирішили судити як злочинців, примусивши кількох дати неправдиві свідчення на камеру щодо “порушення російського кордону”. В цілому ж всіх 24-х військоворполонених країна окупант за своєю традицією нехтування прав людей та міжнародного право планує засудити за порушення неіснуючого в місці нападу кордону РФ. 27 листопада за присутності виключно окупаційних російських ЗМІ суд окупаційної влади РФ в Криму ухвалив рішення, згідно якого буде здійснюватись утримання в слідчому ізоляторі 15 моряків строком 2 місяці. Наступним 9-м військовополоненим обрали запобіжні заходи сьогодні, 28 листопада. В тому числі незаконно осудили поранених моряків, 2 з яких – важкопоранені.

 

В міжнародному праві дії агресора та окупанта – РФ – трактуються як збройна агресія та викрадення людей, або кіднеппінг. Нижче публікуємо деякі положення Женевської конвенції, норми якої повністю ігнорує РФ, утримуючи выйськовополонених окремо, у в’язниці або слідчому ізоляторі, отримуючи покази під тиском та шляхом фізичного насилля, здійснюючи судовий процес, тощо. На все це РФ не має жодного права.

 

ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
Стаття 1
Високі Договірні  Сторони  зобов’язуються   дотримуватися   й  забезпечувати дотримання цієї Конвенції за всіх обставин.
Стаття 2
Крім положень,  які  виконуються  в мирний час,  ця Конвенція застосовується в усіх  випадках  оголошеної  війни  чи  будь-якого  іншого збройного конфлікту,  що може виникнути між двома чи більше Високими Договірними Сторонами, навіть якщо стан війни не визнаний однією з них.
Конвенція також  застосовується в усіх випадках часткової або повної окупації території Високої Договірної Сторони,  навіть якщо цій окупації не чиниться жодний збройний опір.
Хоча одна з держав,  що перебувають у конфлікті, може не бути учасницею  цієї  Конвенції,  держави,  які   є   учасницями   цієї Конвенції, залишаються зобов’язаними нею у своїх взаємовідносинах.
Крім  того,  вони  зобов’язані  Конвенцією   стосовно   зазначеної держави, якщо остання приймає та застосовує її положення.

 

Стаття 3
У випадку  збройного  конфлікту,  який  не  має  міжнародного характеру та виникає на  території  однієї  з  Високих  Договірних Сторін,  кожна  сторона  конфлікту  зобов’язана  застосовувати  як мінімум такі положення:
1) З особами,  які не беруть активної участі у воєнних  діях, зокрема з тими особами зі складу збройних сил, які склали зброю, а також тими,  які припинили участь  у  воєнних  діях  у  зв’язку  з
хворобою,  пораненням,  триманням під арештом чи з будь-якої іншої причини,  поводяться за будь-яких обставин гуманно,  без будь-якої дискримінації   за   ознаками  раси,  кольору  шкіри,  релігії  чи
вірування,  статі, походження чи майнового становища чи будь-якими іншими аналогічними критеріями.
Із цією  метою  заборонено  зараз  і  надалі вчиняти стосовно зазначених вище осіб такі дії:

  1. a) насилля над  життям  та  особистістю,  зокрема  всі  види вбивств, завдання каліцтва, жорстоке поводження й тортури;
  2. b) захоплення заручників;
  3. c) наругу   над   людською  гідністю,  зокрема  образливе  та принизливе поводження;
  4. d) засудження та  застосування  покарання  без  попереднього судового рішення, винесеного судом, який створено належним чином і який надає судові  гарантії  визнані  цивілізованими  народами  як
    необхідні.
  5. Підбирати поранених і хворих та надавати їм допомогу.

Безстороння гуманітарна  організація,  наприклад  Міжнародний комітет Червоного Хреста, може запропонувати свої послуги сторонам конфлікту.
Крім того,   сторони   конфлікту   повинні  шляхом  укладення спеціальних угод докладати зусиль з метою введення в дію всіх  або частини інших положень цієї Конвенції.

 

 

Стаття 4

Військовополоненими, у розумінні цієї Конвенції, є особи, які потрапили в полон до супротивника й належать до однієї з таких категорій:

  1. Особового складу збройних сил сторони конфлікту, а  також  членів  ополчення  або  добровольчих  загонів,  які є частиною цих збройних сил.

 

 

Стаття 13
З військовополоненими необхідно  завжди  поводитися  гуманно.  Будь-який  незаконний  акт  чи  бездіяльність  з боку держави,  що тримає в полоні,  які спричиняють смерть  або  створюють  серйозну загрозу   здоров’ю   військовополоненого,   що  перебуває  під  її охороною,  забороняються  та  будуть  розглядатись   як   серйозне порушення цієї Конвенції.  Зокрема, жодного військовополоненого не можна піддавати  фізичному  каліченню  або  медичним  чи  науковим експериментам будь-якого характеру, які не обґрунтовані потребою в проведенні медичного, стоматологічного або стаціонарного лікування  військовополоненого та не здійснюються в його інтересах.
Так само  військовополонені  завжди  повинні бути захищеними, зокрема від актів насилля чи залякування,  а також  від  образ  та цікавості публіки.
Застосування репресалій до військовополонених забороняється.

 

 

Стаття 15
Держава, що   тримає   в  полоні,  зобов’язана  забезпечувати безоплатне утримання їх,  а також надавати їм  безоплатну  медичну допомогу, якої вимагає їхній стан здоров’я.

 

 

Розділ I
ПОЧАТОК ПОЛОНУ
Стаття 17
Кожний військовополонений   під   час   допиту   зобов’язаний повідомити  лише  своє  прізвище,  ім’я та військове звання,  дату народження та армійський,  полковий,  особовий чи  серійний  номер
або,  якщо  цього  немає,  іншу  рівноцінну  інформацію.  Якщо він свідомо порушує це правило,  то цим він  може  зумовити  обмеження переваг, які надаються відповідно до його звання або статусу.
Посвідчення особи повинно,  наскільки це  можливо,  бути  розміром 6,5 х  10  см  і видаватися у двох примірниках.  Посвідчення особи пред’являється військовополоненим на вимогу, але в жодному випадку
воно не може бути вилучене в нього.
Будь-які фізичні  чи  моральні тортури та будь-яка інша форма примусу  не  можуть  застосовуватися  до  військовополонених   для одержання  від них будь-яких відомостей.  Військовополоненим,  які відмовляються відповідати,  не  можна  погрожувати,  не  можна  їх  ображати, переслідувати або вдаватися до обмежень їхніх прав.

 

 

 

Стаття 18
Усі речі  та  предмети  особистого користування,  за винятком зброї,  коней,  військового спорядження та військових  документів, залишаються  в  розпорядженні  військовополонених,  так  само,  як металеві каски,  протигази та подібні предмети особистого захисту. В   їхньому  користуванні  залишаються  також  речі  та  предмети, необхідні для їхнього обмундирування або харчування,  навіть  якщо такі   речі   та   предмети  належать  до  офіційного  військового спорядження.
Військовополонені завжди повинні мати при собі документи,  що посвідчують  особу.  Держава,  що  тримає  в  полоні,  видає  такі документи особам, що їх не мають.
Відмітні знаки й  знаки  державної  належності,  нагороди  та предмети,  які мають насамперед особисту або суб’єктивну цінність, не можна відбирати у військовополонених.
Суми грошей, що їх мають при собі військовополонені, не можна вилучати  в  них,  за винятком вилучення за наказом офіцера й лише після того,  як у спеціальному реєстрі буде зафіксовано  суму  цих грошей та відомості про їхнього власника.

 

 

Розділ II
ІНТЕРНУВАННЯ ВІЙСЬКОВОПОЛОНЕНИХ
Глава I
Загальні положення
Стаття 21
Держава, що    тримає    в    полоні,    може     інтернувати військовополонених.  Вона  може  зобов’язати  їх  не  виходити  за встановлену межу табору,  в якому їх інтерновано,  або,  якщо  цей табір огороджено,  не виходити за огорожу.  З урахуванням положень цієї  Конвенції,  які  стосуються  кримінальних  і  дисциплінарних санкцій, військовополонених не дозволяється тримати в ізоляції, за винятком випадків,  в  яких  ізоляція  є  необхідною  для  охорони їхнього здоров’я, й лише протягом тривалості обставин, які роблять таку ізоляцію необхідною.
Військовополонені можуть бути частково або повністю звільнені під  слово честі або зобов’язання,  наскільки це дозволяють закони держави,  від якої вони залежать.

 

Стаття 22
Інтерновані військовополонені  можуть   перебувати   лише   в приміщеннях,  які  знаходяться  на суходолі й дають повну гарантію гігієни та умов,  сприятливих для здоров’я.  За винятком особливих випадків,  які виправдані інтересами самих військовополонених,  їх не слід розміщувати у в’язницях.
Військовополонених, яких тримають у небезпечних для  здоров’я місцях   або  місцевостях,  клімат  яких  є  згубним  для  їхнього здоров’я,  потрібно якомога швидше  переводити  в  місця  з  більш сприятливим кліматом.
Держава, що    тримає    в    полоні,    повинна    групувати військовополонених у таборах або тимчасових таборах з  урахуванням їхньої  національності,  мови  та  звичаїв,  за  умови,  що  таких військовополонених не будуть відокремлювати від військовополонених тих  збройних сил,  в яких вони служили на момент їхнього взяття в полон, за винятком відокремлення за їхньою згодою.

 

Зафіксовані факти збройної агресії:

Момент тарану українського буксира російським кораблем зняли на відео (росіяни)

https://www.youtube.com/watch?v=GgSaFJoT4h4 . Кремлівські пропагандистські ЗМІ акт агресії називають вмиротворенням, що є традиційною інтерпретацією військових злочинів РФ.   

 

Переговори російського командування з екіпажами прикордонних кораблів РФ. 25 11 2018 – https://www.youtube.com/watch?v=nG5LX3gw4yA

 

Переговори англійською – Radio communication between the Russian leadership and border guard ships – https://www.youtube.com/watch?v=xpdlGAweVu4&fbclid=IwAR1GEK8h2uvOaxl-p7M9cqf2YHX17WG7BVwjFoFz3daS_jvd5PluJeuUcK4

 

Свідчення використання фізичного та психологічного насилля – “ Ранее адвокат Эдем Семедляев посетил в Белогорском ИВС своего подзащитного, одного из 24 взятых в плен украинских моряков, Олега Мельничука. По словам адвоката, командир буксира «Яны Капу» Мельничук после задержания подвергся физическому воздействию, но «сильно его не били». Украинский моряк «держится хорошо». –

”http://atr.ua/news/180496-na-pomos-ukrainskim-morakam-za-neskolko-casov-sobrali-pocti-30-tys-griven-pasaev?fbclid=IwAR0emb2M8Ay_p1bcxFQUHfNvKzQ3PupFDcifWx4h_msDuqIHKW-D4oRODH8

 

З огляду на повне беззаконня, що демонструє російська окупаційна влада, кримсько-татарський канал ATR  в свої публікаціях ставить термін суд в лапки -“суд”, підкреслюючи повну правову вакханалію з боку путінської Росії. –  Украинских моряков доставили в «суд» Симферополя – http://atr.ua/news/180519-ukrainskih-morakov-dostavili-v-sud-simferopola

 

Незаконно утримуваних в неволі українських моряків підтримують кримсько-татарські активісти: “Несмотря на дождливую погоду у здания «суда» собираются, в частности, крымскотатарские активисты, дежурят силовики, «правоохранители» и российские пропагандистские телеканалы, сообщил Смедля. (первый заместитель главы Меджлиса Нариман Джелял.  ) – http://atr.ua/news/180519-ukrainskih-morakov-dostavili-v-sud-simferopola , відео – https://www.facebook.com/zair.smedlya/videos/1949300918438400/

 

Також неодноразово підтверджується факт незаконного утримання моряків окремо та поводження як з обвинувачуваними: “За моєю інформацією, сьогодні всіх інших (затриманих Росією моряків – ред.) доставили в Сімферополь, оскільки вони були в різних ізоляторах тимчасового утримання в Криму. Частина з них зараз знаходиться в Федеральній службі безпеки, де їм пред’являють обвинувачення і вже допитують в якості обвинувачених. Те ж саме відбулось і з моїм підзахисним, командиром буксира “Яни Капу” Мельничуком Олегом Михайловичем. В 2 годині планується обрання запобіжного заходу всім іншим морякам”, – повідомив адвокат Едем Семедляєв – https://www.unian.ua/politics/10355982-okupanti-dostavili-polonenih-ukrajinskih-moryakiv-u-simferopol-advokat.html?fbclid=IwAR3c6tJ72UUDB1s4jObpD5dK77gR2bPRsMxSmGyBI1cuetQ7DTnCIMl5TjE.
Враховуючи складну ситуацію, що склалась внаслідок чергової збройної агресії окупанта, просимо поширювати інформацію з фактами нападів ФСБ-шників на українські судна, інформацію від кримсько-татарських захисників та інші факти збройної агресії та нехтування права з боку РФ. Окремо варто писати коментарі на сторінках впливових міжнародних політиків з хештегами
#StopRussianKidnepping #FreeUkrainianSeamen #FreeKremlinsPrisoners

#StopRussianAgression #SupportUkraine #RussiaAttacksUkraine

 

1543331374-5142

1543331374-4785

1543331376-8899

1543331374-4723

1543331378-7343

 

 

 

 

 

 

 

Поділитися статтею